Awards

Our students take TSA very seriously. Since TSA was introduced to our school, we've consistently won countless awards at the regional, state, and national conferences. Below is a list of our awards from the past 3 years.

NCTSA States, 2018

Event Place Members
3D Animation 1st Luke Japaridze & Dave Kubala
Architectural Design 1st Nathan Alexander, Grant Cascone, Dylan Estrada, Dave Kubala, Zaina Shawar, & Sophia Shi
Biotechnology Design 2nd Charlotte Cheng, Hannah Dong, Ayush Padhi, Koushik Sridhar, & Tara Ghorpadkar
Computer-Aided Design(CAD) - Engineering 1st Agnim Agarwal & Major Kirby
Computer Integrated Manufacturing 1st Anshul Shah & Anuraag Warudkar
Digital Video Production 1st Anshool Pradhan, Arpeet Dabhade, Aaditya Aluri, Ali Alvarez, & Aksh Chhabra
Extemporaneous Speech 3rd Rama Yasin
Fashion Design and Technology 2nd Abisha Fenn, Shrinidhi Gunda, Shristi Grover, & Gabriella Spina
3rd Simran Bhatia, Kirtana Mogili, & Joshita Padala
Future Technology Teacher 2nd Anna Goddard
Prepared Presentation 2nd Rama Yasin
Scientific Visualization 2nd Luke Japaridze & Dave Kubala
Structural Design and Engineering 1st Prakash Ray & Rohit Chauduri
Technology Bowl 3rd Vijayvenkat Madapakula, Sahil Azad, & Sreyas Adiraju
Webmaster 2nd Sahith Appikatla, Vatsal Varma, Agnim Agarwal, Jason Sahayaraj & Jai Deshmukh

TSA Regionals, 2018

Event Place Members
3D Animation 1st Luke Japardize & Dave Kubala
Architectural Design 1st Nathan Alexander, Grant Cascone, Dylan Estrada, Zaina Shawar, & Sophia Shi
Biotechnology Design 2nd Charlotte Cheng, Hannah Dong, Ayush Padhi, Koushik Sridhar, & Tara Ghorpadkar
Children's Stories 3rd Curtis Cheung, Hannah Dong, Anna Goddard, Aanika Khansaheb, Joshita Padala & Nicholas Pang
Coding 2nd Shreyash Malhotra, Arjun Vashistha, & Shirsti Grover
Computer Aided Design(CAD) - Architecture 1st Zahra Masroor & Zaina Shawar
Computer Integrated Manufacturing 1st Anshul Shah & Anuraag Warudkar
Digital Video Production 1st Anshool Pradhan, Arpeet Dabhade, Aaditya Aluri, Ali Alvarez, & Aksh Chhabra
Dragster 1st Rushil Vashee
Engineering Design 2nd Ryan Yun, Aakanksh Goskonda, Shrinidhi Muthukumar, Joseph Majual, Elise Zhang, & Arnav Waghmare
Anderson Tao, Mrinal Chanshetty, & Alex Tiet
Fashion Design and Technology 3rd Abisha Fenn, Shrinidhi Gunda, Shristi Grover, & Gabriella Spina
Scientific Visualization 2nd Luke Japaridze & Dave Kubala
STEM Careers 2nd Yashika Gandhi
Structural Design and Engineering 1st Prakash Ray & Rohit Chauduri
Technology Bowl 2nd Vijayvenkat Madapakula, Sahil Azad, & Sreyas Adiraju
Webmaster 1st Sahith Appikatla, Vatsal Varma, Agnim Agarwal, Jason Sahayaraj & Jai Deshmukh

TSA Nationals, 2017

Event Place Members
3D Animation 6th Anna Goddard & Dave Kubala
Essays On Technology 6th Charlotte Cheng
Extemporaneous Speech 7th Michael Xing
Prepared Presentation 4th Ishani Deliwala
Webmaster 2nd Timmothy Rossow, Manivannan Senthil, & Michael Xing

NCTSA States, 2017

Event Place Members
3D Animation 3rd Anna Goddard & Dave Kubala
Architectural Design 1st Jackson Dye, Rachel Ehrman, Anusha Khansaheb, & Katie Zhao
Biotechnology Design 2nd Bhavana Ambil, Hannah Dong, Manivannan Senthil, Carissa Tai, & Katie Zhao
Children's Stories 3rd Yashika Ghandi, Sunny Gorrepati, Joshita Padala, & Imad Rahu
Debating Technological Issues 2nd Timmothy Rossow & Michael Xing
Essays on Technology 3rd Charlotte Cheng
Extemporaneous Speech 1st
2nd
Adarsh Sukumar
Michael Xing
Fashion Design 2nd Tobi Akinyelu, Makenzie Kelly, Sophia Shi, & Gabrielle Skelton
Future Technology Teacher 1st Ishani Deliwala
Music Production 2nd Joseph D'Apollonio, Gabriel Goldhagen, Max Kegley, Makenzie Kelly, & Keon Kim
Photographic Technology 2nd Yashika Gandhi
Prepared Presentation 1st
3rd
Manivannan Senthil
Ishani Deliwala
SciViz 1st Anna Goddard, Elijah Hubble, & Dave Kubala
STEM Careers 3rd Hannah Dong
Structural Engineering 2nd Rohit Chaudhuri & Prakash Ray
Transportation Modeling 2nd Koushik Sridhar
Webmaster 1st Aviral Agarwal, Joshita Padala, Timmothy Rossow, Manivannan Senthil, & Michael Xing

TSA Nationals, 2016

Event Place Members
Biotechnology Design 5th Vibhu Ambil, Mani Senthil, & Katie Zhao
CAD 3D, Engineering 7th Samuel Unferth
Music Production 4th Max Kegley & Mackenzie Kelly
Prepared Presentation 7th Mani Senthil
Webmaster 5th Aviral Agarwal, Aryan Gupta, Timmothy Rossow, Sarosh Santosh, & Michael Xing

NCTSA States, 2016

Event Place Members
Architectural Renovation 1st Jackson Dye, Rachel Ehrmann, Anusha Khansaheb, Chase Ralston, & Katie Zhao
Biotechnology Design 1st
3rd
Vibhu Ambil, Mani Senthil, & Katie Zhao
Abdurakhmon Abdulatipov, Hannah Dong, Jin Gao, Aryan Gupta, Lucas Lu, & Carissa Tai
Career Preparation 1st Anisha Ponnapati
CAD 3D, Engineering 3rd Aryan Gupta
Debating Technological Issues 2nd Douglas Dubrowski & Matthew Lyons
Desktop Publishing 1st Sunnie Kwak
Essays On Technology 3rd Carolyn Sanderlin
Extemporaneous Speech 2nd Michael Xing
Flight Endurance 2nd Katie Zhao
Music Production 2nd
3rd
John Casabonne, Ishan Jolly, Keon Kim, & Grant Kinsey
Max Kegley & Mackenzie Kelly
Photographic Technology 2nd Sabrina Ho
Prepared Presentation 2nd Manivannan Senthil
SciVis 3rd Alec Probst & Stephen Wardlaw
Structural Engineering 2nd Kevin Carney & Ishan Jolly
Systems Control 1st Hazim Mukhtar, Karan Malhotra, & Samuel Unferth
Webmaster 1st Aviral Agarwal, Aryan Gupta, Timmothy Rossow, Sarosh Santosh, & Michael Xing

TSA Nationals, 2015

Event Place Members
Engineering Design 4th Carson Orr, Kevin Carney, Nick Spina, Jake Cheek, & Jackson Wright
Technology Bowl, Written Test 10th Aviral Agarwal

NCTSA States, 2015

Event Place Members
Engineering Design 1st Carson Orr, Kevin Carney, Nick Spina, Jake Cheek, & Jackson Wright
Fashion Design 1st Yara Bauer, Katherine Norwine, Isabel Hoerr, & Irene Zhou
Music Production 1st Keon Kim, John Casabonne, Ishan Jolly, David Knoble, Yash Makwana, & Haley Pratt
Debating Technological Issues 2nd Anisha Ponnapati & Abhijith Tammanagari
Career Prep 2nd Anisha Ponnapati